Van schuur of garage naar woning: in Helmond mag het binnenkort

Donderdag 11 september 2025

In Helmond mogen binnenkort maximaal twee mensen wonen in een bijgebouw bij een koopwoning. Deze regel maakt het mogelijk om mensen te helpen die (nog) geen eigen huis kunnen krijgen. Denk bijvoorbeeld aan ouderen zonder zorgvraag, volwassen kinderen die nog thuis wonen, of alleenstaanden die moeilijk een woning kunnen vinden. Met deze verandering wil de gemeente bijdragen aan het oplossen van het woningtekort en zorgen voor meer woonruimte in Helmond.

Slimme oplossingen tegen het woningtekort

De druk op de woningmarkt is groot. Helmond bouwt daarom veel nieuwe huizen, maar zet ook in op slimme woonoplossingen die sneller resultaat bieden. Denk daarbij aan een verbouwde garage of schuur op hetzelfde terrein als de woning. Op deze manier wordt generatiewonen mogelijk gemaakt. Dit houdt in dat bijvoorbeeld volwassen kinderen (tijdelijk) in een bijgebouw kunnen wonen, of juist ouders bij hun kinderen op het erf. Zonder dat er sprake is van een (toekomstige) mantelzorgrelatie. Zo wordt bestaande ruimte optimaal benut en ontstaat extra woonruimte in de stad.

Hoe werkt het?

​​​​​​​Iedere bijwoning heeft een omgevingsvergunning nodig. De gemeente beoordeelt of de buurt leefbaar blijft. De vergunning geldt voor de eigenaar én de bewoners; bij wijzigingen moet een nieuwe vergunning worden aangevraagd. Een bijwoning mag maximaal 10 jaar bestaan, met een mogelijke verlenging van 5 jaar.

Ruimte voor iedereen

“Met deze nieuwe regels geven we inwoners de kans om een woonoplossing te creëren die past bij hun situatie,” zegt Van den Waardenburg. “Het is een praktische, flexibele manier om het woningtekort aan te pakken én generaties dichter bij elkaar te brengen.” Eerder dit jaar versoepelde Helmond ook al de regels voor hospitaverhuur en kavelsplitsing, waardoor nog meer mogelijkheden ontstaan voor passende woonruimte.

Waar kan ik een vergunning aanvragen?

Vanaf 22 september 2025 kunt u een vergunning aanvragen bij de gemeente Helmond. Meer informatie vindt u vanaf die datum op de website van de gemeente, onder het kopje ‘Bijwonen met eigen voorzieningen’.

Uw Reactie
Uw Reactie