Veelgestelde vragen opvang Alleenstaande Minderjarige Vreemdelingen (AMV) aan de Smalstraat
Hier leest u vragen en antwoorden over de te realiseren opvanglocatie voor 50 Alleenstaande Minderjarige Vreemdelingen (AMV) aan de Smalstraat.
Asielzoekerscentra lopen over, er zijn enorme tekorten aan opvangplekken. Er zijn daarom veel opvangplekken voor vluchtelingen nodig in Nederland. In de regio Brabant Zuidoost trekken gemeenten samen op om te zorgen dat ze hun steentje bijdragen. Helmond neemt haar verantwoordelijkheid en de gemeenteraad besloot al in april 2023 dat er een opvanglocatie voor 50 AMV’ers bij moet komen.
Sinds de invoering van de Spreidingswet in 2024, heeft iedere gemeente een taak in de opvang van asielzoekers. In de regio Brabant Zuidoost zijn de taken verdeeld. Voor Helmond betekent dit dat we opvang bieden aan 250 asielzoekers en 100 jonge asielzoeker (AMV’ ers). De opvanglocatie aan de Smalstraat is de tweede locatie voor 50 AMV’ers. In de Torenstraat bestaat al een opvanglocatie voor 50 AMV’ers. Met het openen van deze opvanglocatie is Helmond een stap dichter bij het volbrengen van de opgave.
Voor de locatie van de opvang is een vergunning nodig om af te wijken van het omgevingsplan. Als het gaat om de vergunningsaanvraag hebben inwoners van Helmond de mogelijkheid om hun mening te laten horen:
- Op 13 januari 2026 was er de mogelijkheid om uw mening te delen met de opiniecommissie van de gemeenteraad. Drie inwoners hebben gebruik gemaakt van het inspreekrecht.
- Op 27 januari zijn er nog twee insprekers geweest die hun mening hebben gedeeld met de gemeenteraad.
- De gemeenteraad heeft op 27 januari ingestemd met het tijdelijk afwijken van het omgevingsplan aan de Smalstraat. Zodra het besluit gepubliceerd is, heeft u zes weken de tijd om een zienswijze in te dienen. Publicatie verloopt via weekkrant de Loop en digitaal.
Een zienswijze is een brief waarin u uitlegt waarom u het niet eens bent met de voorlopige beslissing van de gemeente. U geeft hierin aan welke (persoonlijke) omstandigheden er mee spelen. Dit doet u voordat het besluit definitief wordt. Dit is belangrijk omdat u later alleen in beroep kunt gaan, als u eerder een zienswijze heeft ingediend.
Binnen zes weken na het voorlopige besluit van het college, kan iedereen schriftelijk of mondeling zijn of haar zienswijze geven. Schriftelijke zienswijzen kunt u sturen naar:
Burgemeester en wethouders, p/a afdeling Stedelijke Ontwikkeling, Team Vergunningen
Postbus 950
5700 AZ Helmond.
Voor een mondelinge zienswijze kunt u een afspraak maken bij Team Vergunningen. U kunt hiervoor bellen naar 14 0492.
Een zienswijze is vormvrij. In het volgende lijstje vindt u punten die u op kunt nemen:
- Uw volledige naam, adres, woonplaats en datum;
- Het specifieke ontwerpbesluit of dossiernummer: 079452779833;
- Met welke punten u het eens of oneens bent.
Onderteken een schriftelijke zienswijze. Bij digitale indiening is dit niet nodig.
Het college nam dit besluit op 3 juni 2025. We hebben eerst de omwonenden, belanghebbenden en de gemeenteraad geïnformeerd. Daarna is het bericht verspreid via onze andere kanalen. Het college geeft met dit besluit invulling aan het raadsbesluit van april 2023. Hierin besloot de raad onder andere dat er opvang gezocht moest worden voor 100 AMV’ers.
Omwonenden zijn tijdens een bijeenkomst op 12 juni 2025 geïnformeerd dat er een opvanglocatie voor 50 jongeren gaat komen. Tijdens deze bijeenkomst konden inwoners in gesprek met vertegenwoordigers van de gemeente en het COA om hun vragen en zorgen te delen.
Tijdens de bijeenkomst konden mensen zich aanmelden voor een digitale nieuwsbrief. Hierna zijn nog twee nieuwsbrieven huis aan huis bezorgd bij 380 adressen waarin vervolgstappen zijn uitgelegd. Sinds december informeren we belanghebbenden via een digitale nieuwsbrief.
Natuurlijk vinden we het contact met de buurtbewoners en andere belanghebbenden belangrijk. We doen wat we kunnen om te zorgen dat de opvang straks voor iedereen zo prettig mogelijk verloopt. Voor zowel de vluchtelingen als de omgeving van de opvanglocatie.
In 2024 is de Wet gemeentelijke taak mogelijk maken asielopvangvoorzieningen ingegaan. Deze wet wordt ook wel de Spreidingswet genoemd. Alle gemeenten in Nederland moeten zich aan deze wet houden. Ook Helmond doet dit en neemt haar verantwoordelijkheid.
Het college van burgemeester en wethouders heeft daarom besloten om te voorzien in huisvesting van 50 AMV’ers aan de Smalstraat. Na dit besluit hebben we eerst de omwonenden en andere betrokkenen geïnformeerd. Daarna hebben we het nieuws gedeeld via onze andere kanalen. We vinden het belangrijk om goed contact te hebben met buurtbewoners en andere betrokkenen.
We doen ons best om de opvang zo prettig mogelijk te laten verlopen. Dat is belangrijk voor de vluchtelingen én voor de mensen die in de omgeving van de opvang wonen.
Gemeente Helmond heeft een aanzienlijke woningbouwopgave waar ze zich actief voor inzet. De opgave is zo groot van omvang, dat we niet op alle locaties tegelijkertijd aan de slag kunnen. Er zijn locaties die van meer betekenis kunnen zijn, vanwege de grootte, en daarom voorrang krijgen.
De Smalstraat heeft daarin minder prioriteit, mede vanwege de beperkte omvang. De komende jaren zijn we nog aan de slag met de uitvoering van de woningbouwopgave. De Smalstraat komt later aan de beurt voor woningbouw.
Indien er een bezwaar ingediend is zal deze worden behandeld in een zitting met de bezwarencommissie. Deze commissie zal dan advies uitbrengen aan het college, waarop het college vervolgens een besluit neemt. Mocht het advies vanuit de bezwarencommissie negatief zijn, dan kan het besluit worden genomen om het openen van de opvanglocatie niet voort te zetten.
Staat uw vraag er niet bij?
Mail dan gerust naar gemeente@helmond.nl of bel 14 0492.