• Stad
  • Rijpelberg
  • Verslag bijeenkomst 'Kennismaking Klankbordgroep Berkendonk' – 10 juni 2025

Verslag bijeenkomst 'Kennismaking Klankbordgroep Berkendonk' – 10 juni 2025

Doel van de bijeenkomst

De gemeente Helmond en betrokken bewoners kwamen samen voor de eerste bijeenkomst van de klankbordgroep Berkendonk. Deze bijeenkomst stond in het teken van kennismaking en een toelichting op het verdere proces. Ook werd de rol van de klankbordgroep toegelicht.

Wie waren erbij?

  • Bewoners uit de omgeving
  • Vertegenwoordigers van de gemeente Helmond

Over het project

Samen werken we aan een concreet ontwerp voor de landschappelijke inrichting van Berkendonk. Dit gebeurt in een open en transparant proces. Verslagen en tekeningen worden gedeeld via de gemeentelijke website.

Het recreatiegebied Berkendonk wordt kwalitatief verbeterd, met nadruk op drie hoofdthema’s:

  • Natuur
  • Landschap
  • Recreatie

Het evenemententerrein maakt hier onderdeel van uit.

Terugblik op het proces

De gemeente gaf een toelichting op het verloop van het project tot nu toe, aan de hand van drie overzichten:

  • Oktober 2021 – Vaststelling procesontwikkeling door het college van B&W
  • Oktober 2022 – Keuze voor de zuidzijde van Berkendonk als locatie
  • Mei – december 2023 – Breed participatietraject voor de concept Ruimtelijke Visie
  • April 2024 – Vaststelling concept Ruimtelijke Visie
  • Mei – juli 2024 – Ter inzage legging van de visie
  • Januari 2025 – Vaststelling Ruimtelijke Visie en Nota van zienswijzen

De gemeenteraad is over alle besluiten geïnformeerd via een raadsinformatienota.

De gemeente benadrukte dat deze eerder genomen besluiten gelden als randvoorwaarden voor de verdere uitwerking. Ze vormen het uitgangspunt voor het ontwerpproces en worden niet meer ter discussie gesteld.

Vooruitblik

De planning van het proces is als volgt:

  • Juni – november 2025 – Schetsontwerp → Voorlopig → Definitief ontwerp
  • December 2025 – Besluitvorming over ontwerp en kosten
  • 2026 – Aanvraag vergunningen en planwijziging
  • 2027 – Realisatie van het evenemententerrein

De gemeente richt zich op de versterking van de zuidzijde van Berkendonk. Onderdeel daarvan is de ontwikkeling van een evenemententerrein.

Afbeelding met vier kaartjes van Berkendonk die samen de ontwikkeling van het gebied tonen. De bovenste 2 kaartje weergeven de huidige situatie, de onderste 2 kaarten een toekomstbeeld.

Toelichting op bovenstaande afbeelding:

Vier kaartjes van Berkendonk die samen de ontwikkeling van het gebied tonen.

  • Kaart linksboven: laat de huidige situatie zien: een open gebied zonder evenementen.
  • Kaart rechtsboven: toont een mogelijke aanvulling met evenementen op delen van het terrein die nu al in beheer zijn van de gemeente.
  • Kaart linksonder: laat een toekomstbeeld zien, zoals vastgesteld in de ruimtelijke visie, met meer zones voor evenementen, natuur en recreatie.
  • Kaart rechtsonder: toont het hele gebied als gemeentelijk eigendom, volledig beschikbaar voor inrichting met evenementen.

Op alle kaartjes is recht van het recreatiegebied een ecologische verbindingszone aangegeven, herkenbaar aan een gele pijl. Deze blijft behouden en is belangrijk voor het waterschap.

Planning bijeenkomsten klankbordgroep

  • 10 juni 2025 – Kennismaking en uitleg over de rol van de klankbordgroep
  • 24 juni 2025 – Eerste schetssessie
  • September 2025 – Bespreken voorlopig ontwerp
  • November 2025 – Bespreken definitief ontwerp

Vragen vanuit de klankbordgroep

Zijn er evenementen gepland in 2025 op Berkendonk?

Er zijn op dit moment twee aanvragen ingediend. Deze aanvragen hebben echter nog geen evenementenvergunning ontvangen.

Zijn er middelen beschikbaar voor parkeeroplossingen?

Ja, de gemeente beschikt over middelen om parkeerproblemen aan te pakken. Daaronder valt ook de aanleg van nieuwe parkeervoorzieningen.

Wordt het toekomstige plan in één keer gerealiseerd?

Dat is afhankelijk van een besluit van het college van burgemeester en wethouders in het najaar over het definitief ontwerp en de begroting. Door de grootte van het gebied en het stapsgewijs beschikbaar komen van gronden, is het waarschijnlijk dat de uitvoering in meerdere fasen plaatsvindt.

Lopen er al deelonderzoeken?

Ja, er zijn al deelonderzoeken gestart op het gebied van:

  • Milieu
  • Externe veiligheid
  • Mobiliteit
  • Ecologie

Is de locatie van het evenemententerrein al bepaald?

De zuidzijde van Berkendonk is aangewezen als globale locatie voor het evenemententerrein. De exacte ligging binnen dat gebied moet nog worden vastgesteld.

Vervolg

De gemeente houdt de klankbordgroep op de hoogte van verdere stappen, ontwikkelingen en besluitvorming.

Uw Reactie
Uw Reactie